LED40W-012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 50
In Stock: 13
3.33A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LED40W-012
DigiKey Part Number
1121-1062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED40W-012
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 3.33A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LED40W-012 Models
Category
Current - Output (Max)
3.33A
Power (Watts)
40 W
Ratings
IP66, NEMA 4
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Efficiency
84%
Type
Constant Voltage
Size / Dimension
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Voltage - Output
12V