TPSM63606RDLR
DigiKey Part Number
296-TPSM63606RDLRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM63606RDLRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM63606RDLRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM63606RDLR
Description
DC DC CONVERTER 1-16V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 16V 6A 3V - 36V Input
EDA/CAD Models
TPSM63606RDLR Models
Category
Current - Output (Max)
6A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Efficiency
91.3%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
20-PowerBFQFN Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.22" L x 0.20" W x 0.16" H (5.5mm x 5.0mm x 4.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V