TPS73150DBVRG4
DigiKey Part Number
TPS73150DBVRG4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS73150DBVRG4
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TPS73150DBVRG4 Models
PSRR
58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA