TPS2HB50AQPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS2HB50AQPWPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS2HB50AQPWPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS2HB50AQPWPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS2HB50AQPWPRQ1
Description
50 MOHM OTP A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 18A 16-HTSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS2HB50AQPWPRQ1 Models
Category
Current - Output (Max)
18A
Mfr
Rds On (Typ)
50mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Type
Grade
Automotive
Number of Outputs
2
Qualification
AEC-Q100
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Output Type
N-Channel
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 28V