TMS320F2802PZS-60
DigiKey Part Number
296-32758-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320F2802PZS-60
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
TMS320F2802PZS-60 Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 1.89V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
60MHz