TMS320F2801PZA-60
DigiKey Part Number
296-21876-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320F2801PZA-60
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMS320F2801PZA-60 Models
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
RAM Size
6K x 16
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 1.89V
Packaging
Tray
Data Converters
A/D 16x12b
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
C28x
Grade
Automotive
Core Size
32-Bit
Qualification
AEC-Q100
Speed
60MHz