TL1963A-33DCYR
DigiKey Part Number
296-24897-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-24897-1-ND - Cut Tape (CT)
296-24897-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL1963A-33DCYR
Description
IC REG LIN 3.3V 1.5A SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL1963A-33DCYR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
80 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
63dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A