LP2950-33LPRE3
DigiKey Part Number
296-LP2950-33LPRE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP2950-33LPRE3CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2950-33LPRE3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP2950-33LPRE3 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
120 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Supply (Max)
14 mA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA