LMZM33606EVM
DigiKey Part Number
296-50766-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZM33606EVM
Description
EVAL BOARD FOR LMZM33606
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LMZM33606 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
6A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3.5V ~ 36V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LMZM33606
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
1.2V, 1.8V, 2.5V, 3.3V or 5V