LM5006EVAL/NOPB
DigiKey Part Number
LM5006EVAL/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5006EVAL/NOPB
Description
EVAL BOARD FOR LM5006
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM5006 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
500mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
6V ~ 75V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM5006
Voltage - Output
5V