LM3530UME-40/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM3530UME-40/NOPB |
Customer Reference | |
Detailed Description | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 30mA 12-DSBGA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM3530UME-40/NOPB Models |
Category | Voltage - Output 40V |
Manufacturer Texas Instruments | Current - Output / Channel 30mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency 500kHz |
Part Status Active | Dimming PWM |
Type DC DC Regulator | Applications Backlight |
Topology Step-Up (Boost) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Internal Switch(s) Yes | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case 12-XFBGA, DSBGA |
Voltage - Supply (Min) 2.7V | Supplier Device Package 12-DSBGA |
Voltage - Supply (Max) 5.5V | Base Product Number |