LM1117DT-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LM1117DT-1.8/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117DT-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM1117DT-1.8/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
10 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA