T6F0.75SV
DigiKey Part Number
1030-T6F0.75SV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T6F0.75SV
Description
SELF WRAP 3/4" X 4' SILVER
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 4.00' (1.22m) Silver
Category
Wall Thickness
0.042" (1.07mm)
Manufacturer
Techflex
Operating Temperature
-60°C ~ 255°C
Series
Heat Protection
Heat Resistant
Packaging
Box
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Part Status
Active
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type
Self Wrap
Features
Adhesive Closure Strip, Chemical Resistant, Clean Cut
Type Attributes
Split Flexible Tube
Material Flammability Rating
Non Flammable
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)