H2PTFES0.13NT
DigiKey Part Number
1030-H2PTFES0.13NT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H2PTFES0.13NT
Description
HEATSHRINK 0.215" X 4' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.215" (5.46mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-75°C ~ 260°C
Type
Shrink Temperature
343°
Shrinkage Ratio
Shelf Life
48 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.215" (5.46mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.130" (3.30mm)