F6W0.50BK300
DigiKey Part Number
1030-F6W0.50BK300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6W0.50BK300
Description
SELF WRAP 1/2" X 300' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap 0.500" (12.70mm) X 300' (91.44m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
300' (91.44m)
Series
Wall Thickness
0.027" (0.69mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type
Self Wrap
Features
Clean Cut
Type Attributes
Split Flexible Tube
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Outside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)