FN9222R-10-07
DigiKey Part Number
817-1446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9222R-10-07
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Accomodates a Fuse
No
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Series
Termination
Wire Leads
Packaging
Tray
Features
Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Connector Style
IEC 320-C14
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
3
Approval Agency
CQC, CSA, ENEC, UL
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Base Product Number
Current Rating - Filter
10A