PID75-251M
DigiKey Part Number
495-PID75-251MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID75-251MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID75-251MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID75-251M
Description
FIXED IND 250UH 270MA 2.25 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 µH Shielded Wirewound Inductor 270 mA 2.25Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PID75-251M Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
360mA
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
2.25Ohm
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)