FG20C0G2A683JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 568
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.068 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG20C0G2A683JNT00
DigiKey Part Number
FG20C0G2A683JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20C0G2A683JNT00
Description
CAP CER 0.068UF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG20C0G2A683JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)