C1608X7R2A105K080AC
DigiKey Part Number
445-C1608X7R2A105K080ACTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C1608X7R2A105K080ACCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C1608X7R2A105K080ACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R2A105K080AC
Description
COMMERCIAL GRADE,MLCC,0603,X7R,1
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)