B82472P6153M000
DigiKey Part Number
495-77093-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77093-1-ND - Cut Tape (CT)
495-77093-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472P6153M000
Description
FIXED IND 15UH 1.53A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.53 A 80mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
B82472P6153M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.35A
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)