B43890A5475M000
DigiKey Part Number
495-76819-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43890A5475M000
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43890A5475M000 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C