B43647A5227M057
DigiKey Part Number
495-B43647A5227M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43647A5227M057
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 480mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.24 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
720 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
480mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C