B32922C3473K189
DigiKey Part Number
495-B32922C3473K189TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B32922C3473K189CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922C3473K189
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
B32922C3473K189 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V