B32922C3334M289
DigiKey Part Number
495-4202-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4202-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922C3334M289
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
EDA/CAD Models
B32922C3334M289 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V