PFE500SA-28
DigiKey Part Number
285-PFE500SA-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE500SA-28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 504W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 18A 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
PFE500SA-28 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
89%
Package / Case
11-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
28V
Line Regulation
56mV
Current - Output (Max)
18A
Load Regulation
56mV
Power (Watts)
504 W