PFE500SA-12/T
DigiKey Part Number
285-PFE500SA-12/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE500SA-12/T
Description
AC/DC CONVERTER 12V 396W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 33A 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
PFE500SA-12/T Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
86%
Package / Case
11-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
33A
Load Regulation
48mV
Power (Watts)
396 W