PFE300SA-12/T
DigiKey Part Number
285-PFE300SA-12/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE300SA-12/T
Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 25A 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFE300SA-12/T Models
Category
Features
Remote On/Off, Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
85%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
11-DIP Module, Full Brick
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
25A
Load Regulation
48mV
Power (Watts)
300 W