KWS10A-15
DigiKey Part Number
285-2483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KWS10A-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 700mA 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
KWS10A-15 Models
Operating Temperature
-10°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
82%
Size / Dimension
1.50" L x 1.00" W x 0.85" H (38.1mm x 25.4mm x 21.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
60mV
Current - Output (Max)
700mA
Load Regulation
120mV
Power (Watts)
10 W