KMS15A-24 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-2529-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KMS15A-24 |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 15W |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 625mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | KMS15A-24 Models |
Category | Features Universal Input |
Manufacturer TDK-Lambda | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Series | Efficiency 85% |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case 4-DIP Module |
Type Enclosed | Size / Dimension 2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CE, cURus |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | Standard Number 60601-1; 60950-1; 62368-1 |
Voltage - Output 1 24V | Line Regulation ±120mV |
Current - Output (Max) 625mA | Load Regulation ±240mV |
Power (Watts) 15 W | Weight 0.13 lb (58.97 g) |