HWS30A-5/A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 155
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
TDK-Lambda HWS-A Series
HWS30A-5/A
DigiKey Part Number
285-2256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS30A-5/A
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HWS30A-5/A Models
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
82%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.74" L x 1.24" W x 3.23" H (95.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
6 A