HWS3000G-48
DigiKey Part Number
285-HWS3000G-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS3000G-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3005W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS3000G-48 Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
10.60" L x 5.90" W x 2.40" H (269.2mm x 149.9mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output 1
62.5 A
Standard Number
Current - Output 2
62.5 A