GQA2W004A280V-007-R
GQA2W004A280V-007-R
GQA2W004A280V-007-R
GQA2W004A280V-007-R
DigiKey Part Number
285-2707-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GQA2W004A280V-007-R
Description
DC DC CONVERTER 28V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 4.28A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GQA2W004A280V-007-R Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.39" L x 1.95" W x 0.50" H (60.6mm x 49.5mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
4.28A
Approval Agency
CE
Power (Watts)
120 W