CUS60M-12/P
cms-digikey-product-number
285-CUS60M-12/P-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
CUS60M-12/P
cms-description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
cms-standard-lead-time
14 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 5A 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
CUS60M-12/P Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
Adjustable Output, Universal Input
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Mounting Type
Through Hole
Type
Open Frame
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.95" H (76.2mm x 50.8mm x 24.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
5A
Load Regulation
120mV
Power (Watts)
60 W