CUS500M1-12
DigiKey Part Number
285-CUS500M1-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS500M1-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS500M1-12 Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
96%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.46" H (127.0mm x 76.2mm x 37.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
25 A