CUS30M-15/A
DigiKey Part Number
285-CUS30M-15/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS30M-15/A
Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS30M-15/A Models
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.48" L x 2.52" W x 1.40" H (88.4mm x 64.0mm x 35.5mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
2 A