MDMK2020T2R2MM
DigiKey Part Number
587-3232-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3232-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3232-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDMK2020T2R2MM
Description
FIXED IND 2.2UH 1.45A 109 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.45 A 109mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDMK2020T2R2MM Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.75A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
109mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)