HCI1608F-47NJ-M
DigiKey Part Number
4816-HCI1608F-47NJ-MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4816-HCI1608F-47NJ-MCT-ND - Cut Tape (CT)
4816-HCI1608F-47NJ-MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCI1608F-47NJ-M
Description
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 700mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
900MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)