35RAPC7JS
35RAPC7JS
35RAPC7JS
DigiKey Part Number
SC1462-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC7JS
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack, Dual Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC7JS Models
Category
Internal Switch(s)
Two Switches
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Shielding
Shielded
Connector Type
Phone Jack, Dual
Body Material
Copper Alloy
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)