35RAPC3BH3
35RAPC3BH3
35RAPC3BH3
DigiKey Part Number
SC2402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC3BH3
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC3BH3 Models
Category
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Features
Mounting Hardware, Thread Lock
Connector Type
Phone Jack
Body Material
Brass
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)