35HDRABAU
35HDRABAU
35HDRABAU
DigiKey Part Number
SC1813-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDRABAU
Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM RA 3COND
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Category
Shielding
Shielded
Mfr
Operating Temperature
0°C ~ 66°C
Series
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Current Rating (Amps)
4 A
Mating Length/Depth
0.560" (14.20mm)
Body Material
Brass
Actual Diameter
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Brass
Contact Material
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Cable Opening
0.250" (6.35mm)