VNH5180ATR-E
DigiKey Part Number
497-13075-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13075-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13075-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VNH5180ATR-E
Description
IC MTR DRVR 5.5V-18V 36POWERSSO
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Driver Power MOSFET Parallel, PWM PowerSSO-36 TP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VNH5180ATR-E Models
Category
Current - Output
8A
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Supply
5.5V ~ 18V
Series
Voltage - Load
5.5V ~ 18V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Motor Type - AC, DC
Brushed DC
Mounting Type
Surface Mount
Function
Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Package / Case
36-PowerBFSOP (0.295", 7.50mm Width)