VIPERGAN50WTR
DigiKey Part Number
497-VIPERGAN50WTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-VIPERGAN50WTRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-VIPERGAN50WTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VIPERGAN50WTR
Description
POWER CONVERSION
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback, Secondary Side SR Topology 240kHz 16-QFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VIPERGAN50WTR Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
23V
Manufacturer
STMicroelectronics
Duty Cycle
50%
Series
Frequency - Switching
240kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power (Watts)
50 W
Part Status
Active
Fault Protection
Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation
Isolated
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
16-TFQFN Exposed Pad
Voltage - Breakdown
650V
Supplier Device Package
16-QFN (5x6)
Topology
Flyback, Secondary Side SR
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Start Up
7 V