STTH15RQ06G-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STTH15RQ06G-TR |
Description | DIODE STANDARD 600V 15A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 600 V 15A Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STTH15RQ06G-TR Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 50 ns |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 600 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package D2PAK |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 15A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.95 V @ 15 A |