STS10N3LH5
DigiKey Part Number
497-10010-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10010-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10010-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS10N3LH5
Description
MOSFET N-CH 30V 10A 8SO
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 10A (Tc) 2.5W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
EDA/CAD Models
STS10N3LH5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.6 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±22V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
475 pF @ 25 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
2.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 5A, 10V