STPSC10G065D
DigiKey Part Number
497-STPSC10G065D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10G065D
Description
DIODE SIL CARB 600V 8A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPSC10G065D Models
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
595pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 10 A