STPS8H100DEE-TR
DigiKey Part Number
497-13331-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13331-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13331-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS8H100DEE-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A POWERFLAT
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount PowerFlat™ (3.3x3.3)
EDA/CAD Models
STPS8H100DEE-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
PowerFlat™ (3.3x3.3)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 8 A