STM32L073VZT3
DigiKey Part Number
497-16829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L073VZT3
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
STM32L073VZT3 Models
EEPROM Size
6K x 8
RAM Size
20K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz