SPSGRFC-433
DigiKey Part Number
497-17202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPSGRFC-433
Description
RF TXRX MODULE U.FL SMD
Customer Reference
Detailed Description
Transceiver Module 433MHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount
Category
Serial Interfaces
SPI
Mfr
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
SPIRIT1
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
10mA
Modulation
2FSK, ASK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Current - Transmitting
22mA
Frequency
433MHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
500kbps
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C