SM15T68AY
DigiKey Part Number
497-10794-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10794-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10794-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T68AY
Description
TVS DIODE 58.1VWM 121VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 83A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SM15T68AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
83A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58.1V
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V