SM15T27AY
DigiKey Part Number
497-SM15T27AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SM15T27AYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-SM15T27AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T27AY
Description
TVS DIODE 23.1VWM 48.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.3V Clamp 207A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SM15T27AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
207A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.3V